Līdz 9. jūlijam Zueum apmeklētāji aicināti iepazīt ceļojošo izstādi “Radības kronis”, kas tapusi “Latvijas Zaļā punkta” vides kampaņas “Šķiro, lai vide elpo” ietvaros.
Izstāde veidota sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju, un tajā izvietoti mākslas darbi – stilizēti vainagi – no reciklētiem materiāliem, kas rosina pārdomas par mūsu kā sabiedrības vērtībām, resursu izmantošanu un atbildību pret vidi, uzsverot, ka ilgtspējīga rīcība ir būtiska daļa no kultūras mantojuma saglabāšanas.



Izstāde “Radības kronis” iedzīvotājus aicina pārdomāt gan par latviešu kultūras mantojumu, gan par ilgtspējīgu resursu izmantošanu. Tās centrā ir laikmetīgi vainagi – mākslas darbi, kas radīti no reciklētiem materiāliem un sadzīves atkritumiem, pārdomāti interpretējot etnogrāfiskā vainaga nozīmi, simboliku un funkcionalitāti mūsdienu kontekstā. Katrs vainags ir māksliniecisks stāsts par cilvēka attiecībām ar apkārtējo vidi, atbildību, estētiku un laikmetīgām vērtībām.
Izstādē eksponētie vainagi spilgti atspoguļo mūsdienu sabiedrības paradumus un vērtības, iezīmējot saikni starp kultūru un vides ilgtspēju. Tie veidoti no ikdienā izmantotiem vai izlietotiem materiāliem – plastmasas ziediem, alus pudeļu korķīšiem, jogas paklājiņa, vienreizlietojamiem šķīvjiem, zupas kauliem un metāla stieplēm. Katrs vainags stāsta savu vēstījumu par tādām tēmām kā patēriņa kultūra, atbildība, dzimumu lomas, attiecību virspusējums un stereotipi. Darbi provocē pārdomas par to, vai cilvēks kā “radības kronis” patiesi rīkojas atbildīgi un ar cieņu pret vidi, vienlaikus parādot, kā radoši risinājumi var dot jaunu dzīvi materiāliem, kas citkārt tiktu uzskatīti par atkritumiem.
“Radības kronis” ir vizuāli izteiksmīgs un saturiski dziļš veids, kā rosināt sabiedrības diskusiju par ilgtspēju, pārdomātu resursu izmantošanu un vides nozīmi kultūras attīstībā. Izstāde ir daļa no “Latvijas Zaļā punkta” izglītojošās vides kampaņas “Šķiro, lai vide elpo”, kas aicina šķirot atkritumus, lai nodrošinātu tīru un dzīvotspējīgu vidi nākamajām paaudzēm.
Izstādē eksponēti darbi no Latvijas Mākslas akadēmijas un Latvijas Nacionālā vēstures muzeja sadarbības projekta „Vainagošanās”. Izstādes autori ir Latvijas Mākslas akadēmijas studenti un absolventi – Daniels Treimanis, Ella Mihailova, Laura Dzērve, Liene Lauriņa, kā arī Rūta Briede un Evija Stukle-Zuitiņa. Kuratore – Elīna Ģibiete.
Par SIA “Latvijas Zaļais punkts”:
SIA „Latvijas Zaļais punkts” ir dibināts 2000.gada 11.janvārī un patlaban ir pieredzes bagātākā ražotāju atbildības organizācija Latvijā. “Latvijas Zaļais punkts” kopš darbības pirmsākumiem rūpējas par izlietotā iepakojuma apsaimniekošanu. Kopš 2006.gada “Latvijas Zaļais punkts” ir atbildīgs arī par nolietoto elektropreču un videi kaitīgo preču apsaimniekošanu. No 2024.gada 1.janvāra uzņēmums atbild arī par tabakas izstrādājumu ar filtriem un filtru, ko lieto kopā ar tabakas izstrādājumiem apsaimniekošanu, savukārt no tā 2024.gada 1.jūlija arī par tekstilizstrādājumu apsaimniekošanu.
Par SIA “Eco Baltia vide”:
“Eco Baltia vide” ir vides apsaimniekošanas uzņēmums, kas nodrošina plašāko vides apsaimniekošanas pakalpojumu klāstu – sadzīves un šķiroto atkritumu izvešanu, izlietotā iepakojuma apsaimniekošanu, būvgružu un lielgabarīta atkritumu apsaimniekošanu, teritoriju uzkopšanu un ceļu apsaimniekošana, kā arī dažādus sezonālos pakalpojumus.