📅 2023. gada 14. decembris – 30. decembris

Tuvojoties 2023. gada izskaņai, mākslas centrs ZUZEUM aicina jau trešo gadu piedzīvot Latvijas modernās un laikmetīgās mākslas notikumu “Zandele”. Šis gads iezīmē pārmaiņu posmu, jo ZUZEUM atver durvis Rīgas rosīgajām mākslas galerijām un plaukstošajai neatkarīgo mākslinieku kopienai. Mākslas centrs ZUZEUM piedzīvos aizraujošas pārmaiņas, kļūstot par satikšanās vietu māksliniekiem, jomas profesionāļiem, mākslas entuziastiem un zinātkārajiem. Vairāk nekā nedēļas garumā aicinām apmeklēt daudzveidīgo tikšanās vietu, kur ikviens gūs neaizmirstamu pieredzi.

Pirmajā dienā, 14. decembrī, tirdziņš būs atvērts apmeklētājiem no plkst. 17:00 līdz 21:00.

Mākslas tirgus galvenais mērķis ir mākslas un sabiedrības satuvināšana. “Zandele” aicina ikvienu apmeklētāju doties savā mākslas kolekcionēšanas piedzīvojumā, šogad piedāvājot ne tikai aplūkot un iegādāties mākslas darbus, bet arī iespēju klātienē satikties ar māksliniekiem un galeriju pārstāvjiem.

ZUZEUM izstāžu zāles piedzīvos pārvērtības, kļūstot par dinamisku platformu galerijām, individuāliem māksliniekiem un citiem dalībniekiem. Mākslas tirgus vizuālo identitāti izstrādās ZUZEUM komanda. Mākslas tirgus iekārtošanā ZUZEUM turpina sadarbību ar arhitektiem no studijas SIJA. Kā norāda arhitekti: ““Zandeles” arhitektūrā ilgtspējība ieņem centrālo vietu un tai par pamatu ņemti otrreiz izmantoti materiāli, kuriem tiek dota iespēja pārdzimt jaunā veidolā. Esam vēlējušies izveidot iekārtojumu, kas rotaļājas gan ar krāsu akcentiem, gan galeriju izkārtojumu, radot dzīvīgāku telpisko pieredzi.”

Mākslas tirgus norisi atdzīvinās dinamiska publiskā programma. Aicinām Jūs piedalīties izzinošās sarunās kopā ar māksliniekiem un jomas profesionāļiem, iesaistīties pārdomu rosinošās diskusijās un pieredzēt radošuma pilnas aktivitātes bērniem.

🎟️ Biļetes cena — EUR 5 (atkārtota ieeja, uzrādot pirmreizējo ieejas kuponu – bez maksas), studentiem un pensionāriem — EUR 2.50, bērniem un jauniešiem līdz 18 gadiem ieeja bez maksas. Biļetes var iegādāties šeit vai mākslas centra kasē.

🧡 Gaidīsim “Zandelē”, kur ikviens var paplašināt redzesloku un iepazīt Latvijas laikmetīgās mākslas daudzveidību.

“Zandele” vol. 3 dalībnieku saraksts:

427, Anita Arbidāne, Ansis Starks, Arnis Balčus, ASNI, DOM galerija, ISSP Galerija, Izsoļu nams / galerija Jēkabs, Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, LOOK!, Mark Sun Roz, Maxim Boxer Gallery, Mākslas Vēstniecība, Pjotrs Kirjuša, POST, Roberts Rūrāns, SUBFRAME, TUR_telpa, Virgilijs Tilks, Vladimirs Avramenko, VV Foundation, Zuzānu kolekcija.

Par dalībniekiem:

427

Galerija 427 dibināta 2014. gadā ar mērķi regulāri rīkot laikmetīgās mākslas izstādes, atsegt norādes, izmest tīklus un apmainīties ar konfabulācijām. 

Ādams Tills 

“Esmu profesionāls gleznotājs un mākslas pedagogs. Man ir bakalaura grāds vizuālajā mākslā Kaspera koledžā (ASV) un maģistra grāds figuratīvajā glezniecībā Latvijas Mākslas akadēmijā. Esmu pētījis vecmeistaru gleznošanas metodes. Man ir bijušas daudzas personālizstādes, grupu skates, kā arī piedalījos starptautiskajos mākslas gadatirgos. Manas gleznas ir privātās kolekcijās visā pasaulē. Es pasniedzu un gleznoju katru dienu ar vislielāko prieku!”

Anita Arbidāne

Anitas Arbidānes mākslinieciskās darbības pamatā ir patiesa interese par reālistisko glezniecību. Māksliniece absolvējusi Jaņa Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolu (2002), ieguvusi bakalaura grādu glezniecībā Latvijas Mākslas akadēmijā (2006) un humanitāro zinātņu maģistra grādu glezniecībā Latvijas Mākslas akadēmijā (2008). Izstādēs piedalās kopš 2004. gada. Darbi atrodas privātkolekcijās Latvijā, Zviedrijā, Vācijā, Indijā, ASV, Lielbritānijā, Holandē.

Ansis Starks

Ansis Starks plašāk pazīstams kā arhitektūras fotogrāfs un izstāžu dokumentētājs, kurš niansēti iedziļinās objekta un telpas saspēlē. Tāpat viņš ļoti uzmanīgi pēta portretējamos cilvēkus, fotografējot žurnālam “Rīgas Laiks”. “Zandelē” gaidāmas fotoizdrukas ar humora blāzmu no Anša Starka Instagram konta, kā arī daži lielāki darbi.

Arnis Balčus

Arnis Balčus ir fotogrāfs un mākslinieks, kurš savos darbos galvenokārt pievēršas Latvijas sabiedrībai un videi, atklājot nacionālās identitātes īpatnības un pretrunīgas sociālpolitiskās parādības.

ASNI

Nomadisks galerijas projekts ASNI, kuru dibinājušas kuratores Auguste Petre un Elīna Drāke, veido izstādes negaidītās norises vietās un uzdod aktuālu jautājumu – ko nozīmē uzturēt galeriju neesoša mākslas tirgus apstākļos? Apvienības ASNI mērķis ir veicināt laikmetīgās mākslas procesus un sadarbības notikumus gan Baltijas valstīs, gan starptautiski, tostarp jauno Baltijas mākslinieku pārstāvēšanu globālās mākslas platformās.

DOM galerija

DOM ir neatkarīga, mākslinieku vadīta laikmetīgās mākslas galerija Rīgā, kas izstādēm durvis vērusi kopš 2021. gada un atbalstījusi lielākoties jaunākās paaudzes māksliniekus. DOM komandu veido Liene Rumpe, Ieva Viese un Elīna Salnāja.

ISSP Galerija

ISSP Galerija ir laikmetīgajai fotogrāfijai veltīta izstāžu telpa Rīgā, kas uzsāka darbību 2018. gadā. Galerijas programmā likts uzsvars uz fotogrāfiju kā laikmetīgās mākslas neatņemamu sastāvdaļu un fotogrāfijas mijiedarbību ar citiem medijiem, izstādot gan atzītu ārvalstu un pašmāju autoru, gan Latvijas jaunākās fotogrāfu paaudzes darbus.

Izsoļu nams / galerija “Jēkabs”

Viens no vadošajiem un pieredzes bagātākajiem uzņēmumiem Latvijas mākslas tirgū, kas jau daudzus gadus nodarbojas ar mākslas darbu izsoļu un izstāžu organizēšanu, kā arī ar mākslas darbu individuālu tirdzniecību. Galvenā galerijas “Jēkabs” vērtība balstās ilgstošā darbībā Latvijas mākslas tirgū, kas sniegusi unikālu un padziļinātu pieredzi, strādājot ar vecmeistaru un mūsdienu mākslu.

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LLMC) ne vien organizē izstādes un rīko kultūras notikumus, bet arī izdod grāmatas. LLMC izdevumu klāstā var atrast gan nozīmīgāko laikmetīgās mākslas un kultūras teorijas tekstu tulkojumus, gan zinātniski pētniecisku rakstu krājumus un katalogus. 2023. gadā izdotas divas grāmatas – Krisas Krausas romāns “Es mīlu Diku”, kas kļuvis par kulta klasiku kopš tā pirmizdevuma 1997. gadā ASV, kā arī ukraiņu rakstnieces Oksanas Zabužko jaunākā grāmata “Visgarākais ceļojums”, kurā trāpīgas personiskās atmiņas savijas ar kritisku analīzi un vēsturisko fonu, ar neskaitāmiem piemēriem pierādot, ka un kā Krievija apzināti tiekusies padarīt Ukrainu pasaulei neredzamu. “Zandelē” LLMC piedāvās arī unikālus fotogrāfa Reiņa Hofmaņa printus ierobežotā daudzumā un pastkartes ar kadriem no Vidzemes tirgus 2014. gadā, kā arī T-kreklus ar Hofmaņa un dizaineres Rūtas Jumītes darbiem.

LOOK!

LOOK – mākslas galerija, kura iestājas par neierobežotu radošumu. Sadarbībā ar Latvijas jaunajiem un jau atzinību ieguvušajiem māksliniekiem LOOK izstāda viņu jaunākos darbus un rosina diskusijas par laikmetīgo mākslu gan Latvijā, gan ārpus tās robežām.

Mark Sun Roz

Mark Sun Roz ir Rīgā dzīvojošs tēlnieks, kura darbos apvienota tradicionālā tēlniecība, amatniecības prasmes un rotaļīgs postironiskā humora un estētiskā šarma sajaukums. Rīgas dizaina un Mākslas vidusskolas un Latvijas Mākslas akadēmijas absolvents, turpinājis studijas Romas Mākslas akadēmijā. Izstādēs piedalās kopš 2016. gada. Viņa darbi atrodas dažādās privātkolekcijās, ieskaitot ZUZEUM. Pašlaik viņš veido īpatnējus ciļņu formāta tēlniecības darbus, vienlaikus veltot laiku arī lielāka mēroga tēlniecības darbu projektiem.

Maxim Boxer Gallery

Maxim Boxer Gallery Rīgā darbojas kopš šī gada sākuma. Ekspozīcijā būs apskatāmi Ivana Loungīna un Igora Guroviča darbi, kas tapuši viņu pārcelšanās laikā no Maskavas uz Franciju un Armēniju 2023. gada pavasarī. Tas ir personisks jaunās realitātes un dzīves traģēdijas atspoguļojums.

Mākslas Vēstniecība

Vadošais mākslas darbu izsoļu nams Baltijas mākslas tirgū. Izsoļu nams piedāvā latviešu, krievu un Eiropas mākslinieku gleznas (18.–21. gs.), mēbeles, porcelānu, stiklu, daudzus citus interjera priekšmetus.

Pjotrs Kirjuša

“1989. gadā, kad man bija 11 gadi, krusttēvs aizveda mani uz izstādi “Latvijas avangards”, kas atstāja ļoti spilgtu iespaidu. Es nekad nebiju redzējis tādu mākslu – telpā pūta vējš, izstādē rādīja kino par debesīm un sarkanu deltaplānu, skārda veļa karājās virvē, milzīgos audeklus klāja fosfora krāsa, uz kuriem palika cilvēku silueti, kad izslēdza gaismu. Varbūt šis brīnišķīgais pārdzīvojums mani pamudināja kļūt par mākslinieku. 2000. gadā es sāku mācīties ВАШГД, Maskavā, kur piecus gadus apguvu grafisko dizainu. Studiju laikā sapratu, ka man labāk patīk zīmēt. Savukārt prasme strādāt ar datoru man deva iespējas eksperimentēt ar video, fotogrāfiju un digitālo mākslu. Mākslā par manu galveno interesi kļuva glezniecība, attiecības starp gaismu un tumsu, caurspīdīgu krāsas slāņu pārklāšanās un teju taustāma krāsa.”

POST

POST ir starpdisciplināra, specializēta mākslas maģistra programma Latvijas Mākslas akadēmijā, kurā mākslas studijas tiek skatītas plašākā kontekstā. Programmā ir iespējams izzināt un pārbaudīt, kā mūsdienās iespējams studēt mākslu, vienlaikus atrodoties Austrumeiropā un Ziemeļeiropā – reģionā ar mainīgām robežām, mainīgu vidi un bagātu pieredzi globālu ideoloģiju piespiedu lietošanā un to sagrūšanā. POST ir uztverama kā atvērta studiju telpa dažādām idejām un eksperimentiem, zigzagā pārvietojoties starp praksi un teoriju.

Roberts Rūrāns

Pabeidzis Mākslas akadēmijas Grafikas nodaļas bakalaura programmu un līdzdibinājis dizaina studiju “Overpriced”, Roberts Rūrāns šobrīd strādā kā ilustrators un mākslinieks. Roberts glezno akrila tehnikā, un viņa darbu estētika ir pakāpeniski attīstījusies, sākotnēji iedvesmojoties no laikmetīga minimālisma, līdz pārspīlētu formu meklējumiem modernisma ietekmē, lai visbeidzot rastu iedvesmu viduslaiku kristīgajā mākslā. Roberts lielākoties sadarbojas ar starptautiskiem uzņēmumiem, kā piemēram The New York Times, Vogue, NATO, The Olympic Games, Apple, Hermès, u.c.

SUBFRAME

Mākslinieku apvienību SUBFRAME veidojuši Aleksandrs Breže un Armands Frebergs, kā arī beļģu mākslinieks Toms Folkarts (Tom Volkaert). Visus autorus vieno interese par grafikas dizaina, tehnoloģiju un materiālu zinātnes attiecībām ar cilvēka ķermeni un vidi. Kā funkcionālā dizaina risinājumi ietekmē to, kā pieredzam pasauli, un kādu lomu tajā spēlē priekšmeti, ko izmantojam ikdienā. “Zandeles” telpu apdzīvos skulpturāli objekti, kas sapludina interjera dizaina un laikmetīgās mākslas robežas, akcentējot funkcijas jeb pielietojamības jēdzienu. Katrs no SUBFRAME izvēlētajiem māksliniekiem izceļams ar unikālu rokrakstu un dalību dažādos starptautiskos projektos.

TUR_telpa

TUR_telpa piedāvā augstas kvalitātes laikmetīgās mākslas izstādes, kur mākslinieki aicināti radīt jaunus darbus un mudināti eksperimentēt ārpus sev ierastajām radošajām praksēm. TUR_telpa veido arī starpdisciplinārus pasākumus, kas sniedz jaunu skatījumu uz izstādēs aplūkotajām idejām, meklējot saskarsmes iespējas starp dažādām mākslu disciplīnām. TUR_telpas dalībnieki tiecas piesaistīt auditoriju ārpus tradicionālā “mākslas burbuļa”, radot integrējošu vidi, kas piemērota sarunām, darbnīcām un citām radošu apmaiņu formām.

VV Foundation

VV Foundation 2018. gadā dibinājuši mākslas entuziasti – advokāte un mecenāte Vita Liberte, arhitekts Vilnis Štrams un mākslas zinātnieks Jānis Borgs. Fonda misija ir veicināt laikmetīgās mākslas pieejamību un izglītību Latvijā. VV Foundation producē augstas kvalitātes starptautiskas izstādes, pārvalda PAiR mākslinieku rezidenci Pāvilostā un attīsta laikmetīgās mākslas izglītības programmu.

PAiR rezidences mērķis ir palīdzēt laikmetīgajai mākslai atrast ceļu pēc iespējas vairāk cilvēku sirdīs un nepārtraukti atbalstīt tās rezidentus, paaugstinot viņu atpazīstamību un popularizējot viņu praksi rezidences laikā un pēc tās. Šī gada “Zandelē” VV Foundation piedāvā trīs bijušo PAiR rezidentu – Ingrīdas Pičukānes, Lidijas Zaneripas un Laimdotas Malles darbus.

Gints Virgilijs Tilks

Gints Virgilijs Tilks 2023. gadā absolvēja Latvijas Mākslas akadēmiju, iegūstot bakalaura grādu vizuālajā komunikācijā. Vienu semestri pavadījis UdK Berlīnē, studējot “raumklasse” apakšnodaļā. Arhitektūras un tēlniecības studijas viņam ir palīdzējušas izprast attiecības starp telpu un objektiem. Viņš izmanto skulpturālus elementus, fotogrāfiju un digitālu kompozīciju, lai radītu telpiski izkliedētus naratīvus. Uzskata, ka labākais rezultāts rodas, sadarbojoties. 2021. gada rudenī kopā ar Ievu Viesi-Viguli sāka strādāt kā mākslinieku duets, bet 2022. gadā kopā ar vēl diviem māksliniekiem izveidoja mākslinieku grupu “CIM”. Mākslinieks šobrīd dzīvo un strādā Bostonā, ASV, taču joprojām piedalās abās radošajās grupās.

Zuzānu kolekcija

Zuzānu kolekcija – skaitliski lielākā privātā Latvijas mākslas kolekcija pasaulē. Tās kodolu veido 19. gadsimta beigu māksla un 20. gadsimta pirmās puses klasiskais modernisms, 1950.–1980. gadu māksla padomju varas periodā, kā arī mūsdienu Latvijas mākslinieku darbi. Arvien augoša ir Zuzānu kolekcijas starptautiskās mākslas daļa, kuras pamatā ir mūsdienu glezniecība, skulptūra un dekoratīvā māksla. Mākslas centrs ZUZEUM ir Zuzānu kolekcijas mājvieta.

“Zandele” komanda:

Zuzānu kolekcija: Ingūna Ģēģere, Laura Briede, Annija Grīsle, Jevgēnija Hamudajeva
Arhitekti: studio SIJA (Artūrs Tols, Kristiāna Erta)
Restauratores: Liene Muceniece, Anastasija Skopenkova
Vecākā projektu vadītāja: Katrīna Jurkevica
Projektu vadītāja: Melisa Debora Kaškura
Galvenā grafiskā dizainere: Karlīne Anete Čepjolkina
Grafiskā dizainere: Elizabete Bušēvica
Sociālo tīklu un komunikācijas menedžeris: Eduards Grizāns
Tehniskais direktors: Raivis Švarcs
Tehniskā komanda: Andris Konošonoks, Māris Mikāns, Mareks Ieviņš
Izstāžu zāles darba koordinatore: Erna Marija Poča 

Mākslas pedagoģe: Alise Starobina
Mediatori: Vallija Lintere, Gundega Tentere, Patrīcija Baltiņa, Līva Indriķe, Gustavs Strads, Katrīna Ērgle
Grāmatvedība: Anita Bergmane, Inga Bērziņa
Finanšu direktore: Ilze Baumane
Direktore: Aļona Solovjova
“Zuzeum” un Zuzānu Kolekcijas dibinātājs: Jānis Zuzāns

Paldies par sadarbību:

Skaistāk Print House
Mooseberry SIA
Samsung
Arterritory
SIA GUFO