Kur lai paslēpjās!

No 9. februāra līdz 19. maijam

Mākslas centra “Zuzeum” Lielajā izstāžu zālē no 9. februāra līdz 19. maijam ir skatāma izstāde “Kur lai paslēpjās!”. Kuratore – Sandra Krastiņa, scenogrāfija – Reinis Liepiņš un “Sudraba arhitektūra”. Izstādē ir skatāmi vairāk kā 350 padomju okupācijas gados tapuši Latvijas mākslinieku mākslas darbi no Zuzānu kolekcijas, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, privātajām kolekcijām, kā arī Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva materiāli.

“Kur lai paslēpjās!” – ne jautājums, bet konstatējošs kliedziens, apzinoties padomju realitāti, izskan mākslinieka Roberta Stārosta 1954. gada zīmējuma spontānajā parakstā. Autora rakstītais, ar gramatiski nekoriģēto izteiksmi, skaudri iezīmē eksistenciālās izvēles, kādas cilvēkiem bijis jāizdara. Šis nosaukums pasvītro kuratores Sandras Krastiņas ieceri veidot izstādi ap diviem atskaites punktiem – varas angažētajām tematikām un mākslinieku meklējumiem brīvas izteiksmes valodā. Mākslas darbi, kas tapuši padomju okupācijas laikā, no 1945. gada līdz 1990. gadam, ir autentiskas liecības varai maksātajiem mesliem, kā arī pretstāvības un nepakļāvības garam, ko mākslinieki spējuši iestrādāt savos darbos, veidojot no padomju ideoloģijas attīrītu telpu. Vienlaicīgi izstāde aktualizē Laikmetīgās mākslas muzeja un padomju okupācijas laika ekspozīciju trūkumu.

Kā attēlot veselu laikmetu vienas telpas ietvaros? Kā attēlot mākslinieka personības spēku vai nespēku pretoties vai sadarboties ar okupācijas varu viena laikmeta ietvaros? Izstādes scenogrāfijā šos jautājumus risina arhitekts Reinis Liepiņš. Lai esences formātā izsekotu mākslas mantojumam gandrīz piecdesmit gadu garumā, Sandra Krastiņa izstādē izceļ artefaktus no dažādām mākslas disciplīnām: glezniecības, grafikas, tēlniecības, grafiskā dizaina, plakāta, fotogrāfijas, unikālā un rūpnieciskā dizaina.

Kuratora biogrāfija:

Sandra Krastiņa (dz. 1957) ir gleznotāja, Latvijas Mākslinieku savienības muzeja izveidotāja un vadītāja (2001–2006), apgāda “Neputns” žurnāla “Dizaina Studija” galvenā redaktore (2006–2012), grāmatu redaktore, izstāžu kuratore. Latvijas Bankas Monētu dizaina komisijas locekle (2010–). Izstādēs piedalās kopš 1980. gada, darbojusies arī grāmatu ilustrācijā un animācijā, veidojusi dizainu Latvijas Bankas kolekciju monētām. Viņas darbi atrodas: Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (Rīga, Latvija), Latvijas Mākslinieku savienības kolekcija (Rīga, Latvija), Ludviga muzejs (Āhene, Vācija),Valsts Tretjakova galerija (Maskava, Krievija), Rotko muzejs (Daugavpils, Latvija), Tartu Mākslas muzejs, Zuzānu kolekcija (Rīga, Latvija), Mati Miliusa kolekcija (Tartu, Igaunija), Ola Foundation kolekcija (Rīga, Latvija), Art Hub kolekcija (Abū Dabī, Apvienotie Arābu Emirāti), privātkolekcijas Latvijā un ārzemēs. 2018. gadā saņēmusi Triju Zvaigžņu ordeni.

Arhitekta biogrāfija:

Reinis Liepiņš (dz. 1970) ir arhitekts, kura darbības lauks aptver kultūrvēsturiskā mantojuma pielāgošanu, dizainu, interjeru un arhitektūru.
Pēdējā laika nozīmīgākajos projektos – Hanzas Peronā Rīgā, Valmieras teātra Kurtuvē un Rīgas pils Konventa / Latvijas Nacionālā Vēstures muzeja atjaunošanā, – R. Liepiņš apvieno vēsturisko vērtību saglabāšanu un jaunas, ekonomiski pamatotas arhitektūras pievienošanu augstvērtīgā estētikā. 1998. gadā nodibina arhitektu biroju “Sudraba Arhitektūra”. Reiņa Liepiņa vadībā izstrādāti vairāk kā 60 arhitektūras projektu gan Latvijā, gan arī citur Eiropā.

IZSTĀDES KOMANDA:

Kuratore: Sandra Krastiņa
Izstādes arhitekts: Reinis Liepiņš un arhitektu birojs “Sudraba Arhitektūra”
Zuzānu kolekcijas krājuma darba vadītāja: Ingūna Ģēģere
Zuzānu kolekcijas glabātājas: Laura Briede, Annija Grīsle, Jevgēnija Hamudajeva, Marta Šuste
Restauratores: Liene Muceniece, Anastasija Skopenkova
Projekta vadītāja: Melisa Debora Kaškura
Tehniskais vadītājs: Raivis Švarcs
Tehniskā komanda: Andris Konošonoks, Māris Mikāns, Mareks Ieviņš
Galvenā grafikas dizainere: Karlīne Anete Čepjolkina
Grafikas dizainere: Elizabete Bušēvica
Sabiedrisko attiecību un publicitātes speciālists: Eduards Grizāns
Pasākumu un sadarbību vadītāja: Katrīna Jurkevica
Mājaslapas redaktore: Katerīna Alijeva
Izglītības programmas koordinatore: Erna Marija Poča
Mākslas pedagogi: Alise Starobina, Tonijs Strods
Mākslas mediatori: Vallija Lintere, Gundega Tentere, Līva Indriķe, Gustavs Strads, Katrīna Ērgle
Tulkotāji: Valts Miķelsons, Sergejs Timofejevs
Tekstu korektore: Sandra Skuja
Fotogrāfi: Jānis Pipars, Normunds Brasliņš, Gvido Kajons, Māris Arbidāns
Finanšu vadītāja: Ilze Baumane
Direktore: Aļona Solovjova
“Zuzeum” un Zuzānu kolekcijas dibinātājs: Jānis Zuzāns

Izstādē eksponēti darbi no:

Zuzānu kolekcijas
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijas
Gvido Kajona privātās kolekcijas
Ramonas Umblijas privātās kolekcijas
Sandras Krastiņas privātās kolekcijas
Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva

Sadarbības partneri:

Fonds “Mākslai vajag telpu”
SIA GUFO
SIA R.A.S.A. un Ko
SIA Mooseberry
SIA Master Glass
Skaistāk Print House
Reklāmu darbnīca PLUS
Ierāmēšanas salons VISS
Ivars Kuišelis
Didzis Grasbergs