02.11.2022.
Saruna: kā nokļūt uz laikmetīgās mākslas starptautiskās kartes
Saruna ar kolekcionāru Māri Vītolu: kā nokļūt uz laikmetīgās mākslas starptautiskās kartes
🗓 Trešdien, 2. novembrī, 18:30–19:00
Ieeja bez maksas ar iepriekšēju reģistrāciju (Google Form)
Diskusija ir saistīta ar Tallinas mākslas muzejā KUMU topošo izstādi “Atmiņas arheologi: Vītola contemporary mākslas kolekcija”.
Kas privātu mākslas kolekciju padara starptautiski interesantu? Kādas ir privāto un publisko mākslas kolekciju salīdzinošās priekšrocības un trūkumi? Kādā veidā Austrumeiropas laikmetīgā māksla joprojām ir atšķirīga no Rietumu mākslas?
Māris Vītols kopā ar dzīvesbiedri Irinu Vītolu kolekcionē laikmetīgo mākslu kopš gadu tūkstošu mijas un pēdējos gados viņu kolekcijai tiek pievērsta arvien lielāka starptautiskās auditorijas uzmanība. “Vitols Contemporary” mākslas krājums ir lielākā privātā mākslas kolekcija, kura pilnībā veltīta Austrumeiropas un Centrāleiropas laikmetīgajai mākslai. Kolekciju veido aptuveni 1000 mākslasdarbu, kurus radījuši vairāk nekā 150 mākslinieki no 20 dažādām valstīm. Pētot sociālās un politiskās pārmaiņas un kultūras daudzveidību šajā reģionā, kolekcijā iekļauti dažādu vizuālās mākslas mediju darbi un tā aptver laika periodu sākot no Berlīnes mūra krišanas 1989. gadā līdz mūsdienām.
No 2022. gada 18. novembrim līdz 2023. gada 9. aprīlim Igaunijas mākslas muzejā KUMU būs aplūkojama līdz šim lielākā kolekcijai veltītā laikmetīgās mākslas izstāde “Atmiņu arheologi: Vitols Contemporary mākslas kolekcija”. Lekcijas laikā Māris Vītols ne vien pastāstīs par šī nozīmīgā starptautiskās sadarbības projekta tapšanu, bet dalīsies arī kolekcijas veidošanas pieredzē. Pēc sarunas apmeklētaji aicināti pievienoties ekskursijai izstādē*
Informāciju par gaidāmo izstādi “Atmiņu arheologi: Vitols Contemporary mākslas kolekcija” jūs varat atrast šeit.
Saruna notiks Latviešu valodā ar tulkojumu Angļu valodā. Ekskursija norisināsies Latviešu valodā.
*Ekskursija apmeklējama tikai pēc izstādes biļetes iegādes
Izstādē “Izaug? Pieaug? Mūsdienu mākslas kolekcionēšana Baltijā” iepazīstina plašu sabiedrības daļu ar unikālām laikmetīgās mākslas kolekcijām Baltijā, akcentējot privātās kolekcionēšanas sociālos aspektus. Šī iniciatīva apvieno mākslas kolekcionārus Igaunijā, Latvijā un Lietuvā. Veicina publisku un starptautisku piekļuvi mākslai privātkolekcijās un augošajai mākslas infrastruktūrai Baltijas valstīs.
Par lektoru:
Māris Vītols ir Rīgā strādājošs uzņēmējs, laikmetīgās mākslas kolekcionārs, starptautisku kultūras projektu vadītājs un izstāžu kurators. Kopš 2015. gada viņš ir biedrības “Latvija kultūras projekti” direktors.
Kā starptautisku kultūras projektu vadītājs un laikmetīgās mākslas izstāžu kurators Māris Vītols pēdējo gadu laikā veidojis izstādes “Kaido Ole. Dejas vientuļo siržu klubā” (Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Rīga 2019); “Jānis Avotiņš. Švente”(Laikmetīgas mākslas galerija VARTAI, Viļņa 2018); “Arturs Žmijevskis. Neredzamās zonas”(Paula Stradiņa medicīnas vēstures muzejs, Rīga 2017); “Parafrāzes”(Laikmetīgas mākslas galerija VARTAI, Viļņa 2015); “Deimants Narkevičs. Atmiņu arheoloģija” (“Stūra māja”, Rīga 2015); “Olga Černiševa. Baltas līnijas uz zemes, tumšas līnijas debesīs” (“Rīgas Mākslas telpa”, Rīga 2014) u.c.
Vītols ir sadarbojies ar tādiem žurnāliem un izdevumiem kā magazynszum.pl, echogonewrong.com, arterritory.com, sirp.ee, Acta medico-historica Rigensia (AMHR) u.c.