24.05.2023.

Lekcija: Skices Kuzņecova porcelānam starpkaru laikā

Skices Kuzņecova porcelānam starpkaru laikā LNMM Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā un Zuzānu kolekcijā

📆 Trešdien, 24. maijā, 18:00 –19:00
Ieeja bez maksas ar iepriekšēju reģistrāciju
 
Valoda: latviešu

Lekciju lasīs:
LNMM Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja keramikas kolekcijas glabātāja Mg. art. Dace Ļaviņa

Zuzeum izstādes “Porcelāna dzīres — ielūdz Kuzņecovi” Mazās zāles ekspozīcija sniedz ieskatu mākslinieku radošajās iecerēs, un ļauj izzināt daudzveidīgā Kuzņecovu porcelāna sortimenta tapšanas un paplašināšanas ceļu sākot no mākslinieka darbnīcas līdz pat ražošanas tehnoloģiskajiem risinājumiem.

Neatkarīgās Latvijas starpkaru periodā aktuāls kļuva jautājums par sava nacionālā stila izstrādi arī lietišķajā mākslā, tostarp porcelāna un māla traukos. Pārmetumus saņēma arī Kuzņecovs par it kā mums emocionāli svešu, vēl cariskās Krievijas laikā tapušu trauku tiražēšanu un tāpat par no Rietumeiropas fabrikām noskatītiem paraugiem. Pozitīvu virzību šī jautājuma risināšanā varēja dot tikai izcilāko latviešu mākslinieku iesaiste jaunu priekšmetu dizaina izstrādē. 1931. gadā darbu fabrikā uzsāka izcilais latviešu daudzprofilu mākslinieks Romans Suta. Kopā ar citiem profesionāliem latviešu māksliniekiem – Vili Vasariņu, Herbertu Mangoldu, Ludolfu Libertu, Sigismundu Vidbergu, Jēkabu Bīni, Žani Ventaskrast u.c. – tika radīti meti jaunu trauku formu un dekoru dizainam mākslas priekšmetiem un sērijveida izstrādājumiem. Tos pēc tam materiālā izpildījā fabrikas darbinieki. Daļa no plašā zīmējumu klāsta oficiāli reģistrēti izpildei, vēlāk materializējoties ražošanā jau mums labi zināmos priekšmetos. Lai arī daļa mākslinieku radošo meklējumu, iespējams, tā arī palikusi vienīgi apgleznotas papīra loksnes formātā, arī to izpēte sniedz informāciju par tēmu loku un mākslinieku radošajiem rokrakstiem. Lekcijas ietvaros būs iespēja iepazīt Kuzņecova produkcijai radītus metus, kas šobrīd glabājas LNMM Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja un Zuzānu kolekcijās, un salīdzināt tos ar realitātē tapušiem priekšmetiem.

Par lektori:

Dace Ļaviņa ieguvusi maģistra grādu kultūras, mākslas un komunikācijas fakultātē Malmes Universitātē (Zviedrija), Latvijas Universitātes Moderno valodu fakultātē iegūts filoloģijas maģistra grāds. Šobrīd, pēc studijām Latvijas Mākslas akadēmijā, strādā pie promocijas darba izstrādes. Vairāku izstāžu kuratore, kā arī keramikas un porcelāna mākslas kolekcijas glabātāja Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā. Daces interešu lokā ir porcelāna un keramikas attīstības vēsture, īpaši starpkaru modernisma mākslas procesi. Visaptverošās un bagātīgi ilustrētās grāmatas “Baltars” (1924–1931) (Izdevniecība “Neputns”, 2019) sastādītāja un vairāku tekstu autore.

Attēlos:

Romans Suta. Mets dekoratīvam šķīvim A/S KUZŅECOVS. 20. gs. 30. gadi. Papīrs, akvarelis, zīmulis. 45,5 x 40,2 cm. LNMM Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja kolekcija. 

Romans Suta. Mets vāzei GANIŅŠ. 1930. Papīrs, akvarelis. 50 x 30 cm

Ansis Cīrulis. Mets urnas dekoram. 1936. Papīrs, akvarelis, zīmulis. 34,5 x 43 cm. Zuzānu kolekcija.

Aizvērt

Kļūsti par Zuzeum kartes īpašnieku!

Zuzeum kartes īpašniekiem gada garumā izstādes par brīvu, kā arī atlaides, īpaši pasākumi un citas priekšrocības.

Uzzināt vairāk