11.05.2023.

Lekcija. Kuzņecovu dzimta un daži likteņi.

Lekcija: Kuzņecovu dzimta un daži likteņi

📆 Ceturtdiena, 11.maijs plkst. 18.00­–19.00
Ieeja bez maksas ar iepriekšēju reģistrāciju
Valoda: Latviešu

Pieminot Rīgas porcelānu, visbiežāk atmiņā nāk 19. gs. vidū dibinātā Kuzņecova fabrika, kas 20. gs. vidū tika nacionalizēta un Padomju okupācijas periodā turpināja darbu kā Rīgas Porcelāna rūpnīca. Kuzņecova porcelāna un fajansa fabrika Rīgā bija pirmais lielais porcelāna ražošanas uzņēmums mūsdienu Baltijas reģionā, un ievērību guva ar produktu daudzveidību un pieejamību plašām sabiedrības grupām. 

Bet kurš bija atbildīgs par šo ražotni un tās produkciju? Kāds ir bijis to fabrikas vadītāju liktenis, kuri nodrošināja nepārtrauktu ražošanas procesu, strādnieku labklājību un rūpējās par produktu attīstīšanu?

Fabriku vadīja Kuzņecovu dzimta vairākās paaudzēs; turoties kopā, dinastija pārdzīvoja daudzus satricinājumus, pārvarēja sociālās un politiskās pārmaiņas, līdz brīdim, kad nežēlīgie un traģiskie notikumi neatgriezeniski iznīcināja gan gadsimtu ilgo uzņēmējdarbību, gan ģimenes saites.

Lekcijā būs iespējams vairāk uzzināt par Kuzņecovu dzimtu un tās pārstāvjiem, kas dzīvoja un strādāja Rīgā, kā arī tiks sniegs ieskats 20. gadsimta pirmās puses sociālajā un kultūras vidē, kas tiešā veidā ietekmēja ietekmīgo porcelāna uzņēmēju dinastiju.

Lekciju lasīs: Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Rīgas Porcelāna muzeja projektu vadītāja Maija Ņikitina. 

Maija Ņikitina ilgstoši strādājusi par izglītojošā darba vadītāju Rīgas Porcelāna muzejā, šobrīd ir muzeja projektu vadītāja. Nodarbojas ar izglītojošo programmu izstrādi un realizāciju muzejā. Pētnieciskās intereses saistās ar Kuzņecovu dzimtu un Latvijas porcelāna industrijas vēsturi, īpašas intereses fokusā ir muzeja satura pielāgošanas iespējas cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem. Maijai ir Latvijas Universitātes bakalaura grāds pedagoģijā, un šobrīd viņa ir Latvijas Kultūras akadēmijas 2. kursa maģistrante akadēmiskā maģistra studiju programmā Kultūras mantojuma pārvaldība un komunikācija.

🫖 Mākslas centra Zuzeum izstāde “Porcelāna dzīres – ielūdz Kuzņecovi” ne tikai ļauj baudīt porcelāna izstrādājumu izsmalcināto krāšņumu un daudzveidību un izzināt pirmās nozīmīgās porcelāna ražotnes Latvijā vēsturi, bet piedāvā arī izprast porcelānu kā materiālu un tā attīstības vēstures līkločus cauri laikiem pavadošajā pasākumu programmā “Starp pagātni un nākotni. Porcelāns”. Tās ietvaros jau noritējis izglītojošo darbnīcu cikls un tikšanās ar Rīgas porcelāna pētnieku Zigurdu Konstantu (15.03.2023.) un dr. Art. Natālijas Jevsejevas lekcija “Art Deco laikmets un darbnīcas “Baltars” porcelāns” (13.04.2023.).

 

Attēlos:

1. Kuzņecovu ģimene Nikolaja Kuzņecova, Matveja dēla 70 gadu jubilejā 1938. gadā.  Rīgas Porcelāna muzeja krājums.

2. Vācu speciālistu sagaidīšana Kuzņecovu fabrikā Rīgā ar sālsmaizi, 20. gs. 30. gadi  (Otrais no labās puses: AS “M. S. Kuzņecovs” vadītājs Nikolajs Matvejevičs Kuzņecovs, ceturtais: Sergejs Matvejevičs Kuzņecovs. Pirmais no kreisās: Aleksandrs Matvejevičs Kuzņecovs, trešais: Mihails Matvejevičs Kuzņecovs). Zuzānu kolekcija.

3. Aleksandrs Matvejevičs Kuzņecovs ar sievu Jeļizavetu Rīgā, 1930–1937. Zuzānu kolekcija.

4. Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Rīgas Porcelāna muzeja projektu vadītāja Maija Ņikitina. 

 

*Apmeklējot pasākumu, jūs piekrītat foto un video uzņemšanai un izmantošanai publicitātes vajadzībām. Jums ir tiesības iebilst pret sevis vai sava bērna fotografēšanu vai filmēšanu, paziņojot par to fotografēšanas un filmēšanas laikā.

Aizvērt

Kļūsti par Zuzeum kartes īpašnieku!

Zuzeum kartes īpašniekiem gada garumā izstādes par brīvu, kā arī atlaides, īpaši pasākumi un citas priekšrocības.

Uzzināt vairāk