Redzes lauks

No 8. septembra līdz 3. decembrim

Mākslas centrs Zuzeum atklāj rudens sezonu ar izstādi “Redzes lauks”, kas aplūko indivīda pasaules uztveres fragmentāro dabu, ko nepārtraukti diktē gan fiziski, gan mentāli ierobežojumi. Izceļot tēmas, kas mēdz “izslīdēt” ārpus mūsu redzes lauka, izstādes kuratore Tīna Pētersone vērš uzmanību uz “aklajām zonām” – problēmām, kuras dažādu iemeslu dēļ neapjaušam, nesaprotam vai ignorējam.

“Redzes lauks” — tā ir eklektiska 80 mākslas darbu — gleznu, skulptūru un audiovizuālo mediju — izlase no plašās Zuzānu kolekcijas. Pēc kuratores skatījuma — “mākslas darbi ir laikmeta liecības, kas tapušas dažādu politisko iekārtu, kultūras strāvojumu un sociālo normu ietekmē. Katrs darbs aicina izstādes apmeklētāju apdomāt to, kā indivīda attiecības ar sevi ietekmē tā spēju veidot veselīgas saites ar citiem sabiedrības locekļiem, sākot no romantiskām partnerattiecībām līdz politiskām aliansēm un cilvēku un citu būtņu līdzpastāvēšanu”.

Projekta uzmanības centrā — mākslinieku spēja redzēt tieši un skaidri, kas ir tikpat svarīga katram no mums. Izstādes mērķis — dot apmeklētājiem iespēju ieraudzīt un atklāt pašiem savas “aklās zonas” un izprast, kā personīgas izvēles var ietekmēt globālus procesus.

Šīs izstādes laikā izstāžu zālē darbosies mākslas mediatori, ar kuriem varēs apspriest un diskutēt par izstādītajiem mākslas darbiem. Projekta publiskās programmas ietvaros norisināsies dažādas darbnīcas, lekcijas un sarunas, ar kurām varēs iepazīties mākslas centra mājaslapā.

Mazajā izstāžu zālē ir iekārtota audiovizuāla instalācija. Ieejot Mazajā zālē, lūdzam novilkt apavus vai uzvilkt uz tiem bahilas, kas novietotas pie ieejas. 

*Izstādē redzami seksuāla rakstura mākslas darbi un atkailināti dzimumorgāni. Lūdzu, vērsieties pie darbiniekiem, ja vēlaties iegūt vairāk informācijas.

Ekspozīcija izstrādāta sadarbībā ar arhitektu studiju SIJA (Artūrs Tols, Kristiāna Erta), skaņas mākslinieku Reini Semēvicu un gaismas mākslinieku Niku Ciprusu.

Tīna Pētersone (dz. 1994.) ir neatkarīga kuratore. Ieguvusi maģistra grādu kuratora specialitātē Goldsmita koledžā Londonas universitātē. Šobrīd Tīna apgūst Laikmetīgās publiskās mākslas kuratora kursu Gēteborgas Universitātē un strādā kā vieskuratore mākslas centrā Zuzeum Rīgā un ETC. Magazine Ļubļanā, Slovēnijā.

2020. gadā Tīna ieguva pirmo “Jaunā kuratora!” balvu Rīgas Fotogrāfijas biennāles – NEXT 2021 konkursa ietvaros. 2021. gadā Tīna ar domubiedriem izveidoja mākslas telpu TUR un kūrēja izstāžu programmu, no kurām divas izstādes tika nominētas Purvīša balvai. 2022. gadā LR Kultūras ministrija nominēja kuratori Cité Internationale des Arts rezidencei Parīzē, kā arī CEC ArtsLink organizācija piešķīra starptautisko stipendiju Hyde Park Art Center rezidencei Čikāgā, ASV. 2023. gadā viņa tika izraudzīta Baltijas stipendijai Performa biennālē Ņujorkā, ASV, kas sāksies 2023. gada septembrī.

Studio SIJA ir 2022.gadā dibināta arhitektūras studija, kuru vada Kristiāna Erta un Artūrs Tols. Studija ir ieinteresēta veidot telpiskas pieredzes, kuras liek būt klātsesošam. Par pamatu ņemot lietotāja pieredzi un konceptuālās izpētes procesu, tiecamies uz arhitekūru, kas veidojas savienojot ikdienišķo un neparasto.

Izstādē pārstāvētie mākslinieki:

Aija Zariņa, Aira Lesiņa, Alberts Goltjakovs, Aleksandrs Gronskis, Aleksejs Gordins, Andrea Džoisa Haimera, Andris Eglītis, Andris Grīnbergs, Anita Arbidāne, Antanas Sutkus, Artūrs Virtmanis, Auseklis Baušķenieks, Boriss Bērziņš, Deniss Prasolovs, Emma Kouzina, Erbosins Meldibekovs, Fedora Akimova, Frančeska Kirke, Fridrihs Milts, Ivans Pļuščs, Ivars Poikāns, Jānis Deinats, Jegors Košeļevs, Jevhens Petrovs, Juris Dimiters, Katrīna Neiburga, Kārlis Vītols, Kristaps Ģelzis, Kristaps Kalns, Kristians Brekte, Ksjuša Lastočka, Leonards Laganovskis, Leonīds Purigins, Li Šuanga, Māris Ārgalis, Miķelis Fišers, Maksims Trulovs, Natālija Pivko, Niks Kosmas, Oļegs Kuļiks, Oper Bomse, Oto Holgers Ozoliņš, Otto Zitmanis, Pēteris Sidars, Pēters Alliks, Patrīcija Aireša, Reinis Virtmanis, Roberts Rūrāns, Ronalds Rusmanis, Sarmīte Māliņa, Sergejs Djomins, Sergejs Pahomovs, Skuja Braden, Stefānija Temma Hīra, Stefans Bercs, Svens Lūkins, Synchrodogs, Tomijs Kešs, Uģis Albiņš, Valērija Savčica, Visvaldis Ziediņš.

Izstādes komanda:

Kuratore: Tīna Pētersone 
Izstādes pētnieciskā darba grupa: Ingūna Ģēģere, Laura Briede, Annija Grīsle, Jevgēnija Hamudajeva
Izstādes arhitekti: studio SIJA (Artūrs Tols, Kristiāna Erta)
Skaņas mākslinieks: Reinis Semēvics
Gaismas mākslinieks: Niks Cipruss
Restauratores: Liene Muceniece, Anastasija Skopenkova
Izstādes grafiskā dizainere: Karlīne Anete Čepjolkina
Izstādes grafiskā dizaina asistente: Elizabete Bušēvica
Sabiedrisko attiecību un publicitātes speciālists: Eduards Grizāns
Projekta vadītāja: Katrīna Jurkevica
Tehniskais vadītājs: Raivis Švarcs 
Tehniskā komanda: Andris Konošonoks, Māris Mikāns, Mareks Ieviņš
Izglītības programmas koordinatore: Erna Marija Poča
Mākslas pedagoģe: Alise Starobina
Mākslas mediatori: Vallija Lintere, Gundega Tentere, Patrīcija Baltiņa, Līva Indriķe, Gustavs Strads, Katrīna Ērgle
Finanšu vadītāja: Ilze Baumane
Direktore: Aļona Solovjova
“Zuzeum” un Zuzānu Kolekcijas dibinātājs: Jānis Zuzāns

Paldies par sadarbību:

SIA GUFO un Aigars Narogs, Artūrs Simanovskis, Māris Simanovskis, Igors Petriļaks, Jānis Elksnis, Ričards Maslausks 
Seven Spaces studio un Agrim Tauriņam, Oskaram Čiževskim, Danielam Čiževskim
Reklāmu darbnīcai un Edgaram Jansonam
Skaistāk Print House
ProRent un Aigars Lorencs
SIA DoRiMe