🗣️ Mākslas centra Zuzeum komanda aicina uz mākslas vēsturnieces, profesores un kuratores Ph.D. Džeinas A. Šarpas (Jane A. Sharp) vadītu lekciju “Padomju laika nonkonformisma mākslas kūrēšanas pārveide – vēsture un prakse”.

📅 Ceturtdien, 16. maijā, plkst. 17:00–18:30
🎟️ Ieeja bez maksas ar iepriekšēju reģistrāciju.
🗣️ Lekcija notiks angļu valodā.

Šī lekcija ir daļa no pasākumu cikla, ko organizē mākslas centrs Zuzeum. Lekciju un sarunu galvenais mērķis ir pulcēt Rīgā ievērojamus mākslas profesionāļus, lai veicinātu dialogu, ideju apmaiņu un sniegtu unikālas iespējas veidot kontaktus starptautiskajā mākslas vidē. Sekojiet līdzi jaunumiem par turpmākajiem pasākumiem un pievienojieties mums dinamiskā pasaules mēroga mākslas vides izpētē.

🔸 Lekcijā tiks aplūkots, kā pēdējo 50 gadu laikā ir mainījušās nonkonformisma mākslas kūrēšanas prakses. Tiks analizēta pasaules lielākā nonkonformisma mākslas kolekcija — Nortona un Nensijas Dodžu kolekcija Zimmerlī mākslas muzejā ASV, kā arī nesen noritējušās izstādes Eiropā. Džeina Šarpa aktualizē nepieciešamību padarīt kuratoru diskursu iekļaujošāku. Viņa argumentē, ka mākslai no Baltijas valstīm un citiem postpadomju reģioniem nav jāaprobežojās ar retoriskām platformām, tāpēc ir pilnībā jāpārveido kuratoru darbības formas.

Džeina Šārpa ir Rutgersa Universitātes Mākslas vēstures nodaļas profesore, un Zimmerlī Mākslas muzeja Nortona un Nensijas Dodžu Padomju Savienības nonkonformistu mākslas kolekcijas pētnieciskā kuratore. Viņa pasniedz 20. un 21. gadsimta mākslas vēsturi, īpaši pievēršoties avangarda mākslai, kas radīta Krievijas Impērijā un Padomju Savienībā. Viņa ir vairāku grāmatu autore, tostarp “Russian Modernism between East and West: Natal’ia Goncharova and the Moscow Avant-Garde, 1905-14” (Cambridge UP, 2006) (Krievijas modernisms starp austrumiem un rietumiem: Natālija Gončarova un Maskavas avangards 1905-14), kas saņēma Dedalus Mākslas fonda Roberta Modervela balvu, kā arī katalogam Dodžu kolekcijas izstādei Zimmerlī mākslas muzejā 2016. gadā Thinking Pictures: The Visual Field of Moscow Conceptualism (Domājot attēlos: Maskavas konceptuālisma vizuālais lauks). Šī izstāde bija atspēriena punkts atkārtotai ekspozīcijai Igaunijas Nacionālajā mākslas muzejā 2022. gadā ar akcentu uz Baltijas valstīm. Ph.D. Šarpa šobrīd strādā pie grāmatas par PSRS “atkušņa” perioda mākslu.